Pre rodičov

Prvý krát do škôlky

Aj vy sa s vašim dieťaťom chystáte prvý raz do škôlky? Poradíme vám, ako to zvládnuť čo najlepšie - ako vy aj dieťa. Pozrieme sa aj na to, čo všetko by mal škôlkar ovládať a čo sa naučí v škôlke, a tiež vám poradíme, čoho sa vyvarovať. Materské školy sú primárne určené pre deti od troch do šiestich rokov, výnimočne môžu prijať aj mladšie deti, pokiaľ sú už dostatočne samostatné , vo všeobecnosti by však deti pred nástupom do škôlky mali zvládať tieto veci:

  • Zvládnuť odlúčenie od rodičov. Hoci najmä v prvých dňoch je plač pri príchode do škôlky a lúčení sa s rodičmi častý, dieťa by malo vedieť na tento moment úzkosti pri lúčení rýchlo zabudnúť a venovať sa iným činnostiam.
  • Základné hygienické návyky. Dieťa v škôlke by už nemalo nosiť plienky, malo by vedieť ísť samo na záchod, umyť si ruky mydlom.  
  • Vyjadrovať sa a komunikovať. V komunikácii a vyjadrovaní sa bude dieťa zdokonaľovať aj vďaka aktivitám v škôlke, je však dôležité, aby už pri nástupe do škôlky dieťa poznalo svoje meno a reagovalo naňho, vedelo zrozumiteľne vyjadriť svoje potreby a komunikovať s učiteľkami a spolužiakmi.
  • Poznať svoje veci. Škôlkar by si mal pamätať, ktoré oblečenie, papučky či iné pomôcky patria jemu. Ak má svoju skrinku a veci označené jednotným obrázkom, mal by si ho pamätať.
  • Obliecť sa. Škôlkar by mal samostatne zvládať obliecť si aspoň základné časti oblečenia. Pri komplikovanejšom obliekaní, napríklad šnurovaní šnúrok, zapínaní gombíkov či zipsov a podobne by dieťa malo minimálne spolupracovať a byť aktívne.
  • Samostatne jesť. Má vedieť jesť samostatne lyžicou a piť z pohára alebo hrnčeka. Malo by vedieť jesť samo, preto by pred nástupom do škôlky rodičia nemali dieťa kŕmiť, nemali by mu jedlo krájať na malé kúsky.

Čo potrebuje dieťa do materskej školy?

papučky, pyžamo, pohárik s uškom a dievčatá hrebeň 


Inšpirácia pre rodičov :) 

1. Milujte svoje dieťa.
2. Vážte si ho.
3. Zaobchádzajte s ním ako s rovnocenným.
4. Hovorte mu pravdu..
5. Pripravte ho na život, ale neovládajte ho.
6. Často ho chváľte a povzbudzujte.
7. Rozvíjajte u neho zmysel pre humor.
8. Vytvorte mu láskyplné prostredie.
9. Počúvajte a prejavujte záujem.
10. To najcennejšie, čo môžete dieťaťu dať, je čas strávený s ním.